Kvalita a hybnost spermatu (MOT)

Dárcovské sperma musí vysoce kvalitní, aby zajistilo co nejlepší předpoklady pro otěhotnění. U společnosti Cryos můžete vybírat z několika různých kvalit spermatu, kterým se rovněž říká hybnosti, nebo MOT.

Možná jste si všimli, že ve vyhledávání dárce můžete nastavit filtr pro kapky spermatu s určitou „hybností“. U společnosti Cryos můžete objednat dárcovské sperma s přesnou hybností (MOT) potřebnou k léčbě. Volba závisí na typu léčby a na preferenci příslušné kliniky. V následujícím textu se dočtete více o kvalitě spermatu, co má na ní vliv a jakou hybnost pro léčbu objednatt.

Kvalita a hybnost spermatu (MOT)

Jak se měří kvalita spermatu?

Aby byli naši dárci spermatu ve společnosti Cryos akceptováni, musí být jejich kvalita spermatu velmi dobrá, proto prochází kandidáti na dárce před přijetím několika testy. 

Kvalitu spermatu lze měřit několika způsoby. Když obdržíme v naší laboratoři vzorek, podíváme se na koncentraci spermií a jejich pohyblivost. Aby byla zajištěna vynikající kvalita spermatu, měříme tyto parametry na vzorku po zmrazení a rozmrznutí, protože sperma může na zmrazení reagovat různě. Kvalita spermatu se měří pomocí automatizovaného systému nazvaného CASA (Computer Assisted Sperm Analysis), který zajišťuje velmi přesný výsledek.

Co ovlivňuje kvalitu spermatu?

Kvalita mužského spermatu se může v průběhu doby měnit a je ovlivněna mnoha různými faktory. Důležitým faktorem je životní styl. Kvalitu spermatu ovlivňuje negativně například konzumace alkoholu, kouření a nezdravá strava.

Dalším důležitým faktorem ovlivňujícím kvalitu spermatu je vystavení varlat teplu. Aby se kvalita spermatu zlepšila, měl by se muž vystříhat saunám, horkým lázním a těsnému spodnímu prádlu.

<Poslechněte si, jak profesor Allan Pacey vysvětluje, co určuje dobrou kvalitu spermatu:

Co je hybnost neboli MOT?

Hybnost, rovněž nazývaná MOT, je jedním z parametrů, který nám pomůže měřit kvalitu spermatu. MOT představuje množství aktivních spermií na mililitr spermatu. To znamená, že sperma s hodnotou MOT20 obsahuje nejméně 20 milionů aktivních spermií na mililitr spermatu.

Většina kapek spermatu od společnosti Cryos obsahuje 0,5 mililitru spermatu. Takže pokud si koupíte kapku spermatu MOT20, dostanete po rozmrazení nejméně 10 milionů aktivních spermií. Některé kapky obsahují 0,4 mililitru spermatu a nabízíme na ně 20% slevu. 

U společnosti Cryos si můžete objednat kapky spermatu s hodnotami MOT5, MOT10, MOT20 a MOT30+. To vám umožní zvolit přesnou kvalitu potřebnou k léčbě neplodnosti.

Jakou hodnotu MOT mám zvolit pro léčbu neplodnosti?

Typ objednané kapky spermatu závisí na typu léčby neplodnosti a preferenci příslušné kliniky. Ohledně MOT se poraďte na své klinice. Nicméně mám pro vás některá obecná doporučení pro volbu MOT.

Jestliže podstupujete léčbu IUI, doporučujeme použít 1 kapku MOT10 IUI na léčbu. Můžete použít také kapku spermatu s vyšší nebo nižší hodnotou MOT.

Jestliže podstupujete léčbu IVF nebo ICSI, doporučujeme použít 1 kapku MOT5 IUI. Nicméně kapky spermatu s vyšší hodnotou MOT lze rovněž použít. 

Jestliže podstupujete léčbu ICI, doporučujeme použít 2 kapky ICI MOT10 nebo 2 kapky ICI MOT20 či více na léčbu. Rovněž je možné použít kapky IUI.

Další informace o kapkách ICI a IUI najdete zde a informace o tom, kolik dárcovského spermatu objednat, najdete zde.