Objednání dárcovského spermatu

Před objednáním dárcovského spermatu si musíte vybrat nejoblíbenějšího dárce. Začněte vyhledáváním. Aby bylo vyhledávání snazší, měla byste co nejvíce omezit svá vyhledávací kritéria – např. standard, profil a typ.

Měla byste hledat jen takové dárce spermatu, kteří vyhovují Vašim vyhledávacím kritériím.Vyhledávání můžete omezit například zvolením správného standardu, který smí váš zvolený profesionální zdravotník používat. Nezapomeňte také prověřit kvótu pro počet otěhotnění. Vyhledávání můžete omezit také tím, že si zvolíte pouze anonymní nebo neanonymní dárce. Další otázky se mohou týkat kvality, množství, které má být objednáno, rezervace pro pozdější využití a času a způsobu dodání. Pročtěte si informace v níže uvedených bodech, které Vám pomohou při rozhodování nezbytném před učiněním objednávky.

1. Jaký standard?

Pokud léčbu provádí profesionální zdravotník, musíte si ověřit, že dárce i dárcovské sperma vyhovují legislativním požadavkům v zemi profesionálního zdravotníka. Toto je vysvětlení pojmu standard v našem kontextu. Společnost Cryos posílá dárcovské sperma po celém světě a vzhledem k tomu, že různé země mají různé postupy výběru, prověřování, dokumentace a schvalování, může zacházení s dárcem spermatu a uvolnění dárcovského spermatu podléhat různým pravidlům a předpisům.

Doporučujeme Vám, abyste si zjistila, zda má váš profesionální zdravotník požadavky nebo doporučení týkající se standardů, kvality, typu, dodání a dalších podmínek.

2. Jaký typ a profil dárce spermatu?

Dalším krokem je rozhodnutí, jaký typ a profil dárce spermatu si zvolíte. Pokud jste léčena na klinice, mohou se na Vás vztahovat speciální pravidla, jelikož v některých zemích je zakázána léčba s využitím spermatu od některých typů dárců. 

K dispozici jsou následující typy:

 • Anonymní + základní profil
 • Anonymní + rozšířený profil
 • Neanonymní + základní profil
 • Neanonymní + rozšířený profil

Zde se dočtete více o typech dárců spermatu.

3. Najděte si svého dárce spermatu!

Nyní si musíte najít svého nejoblíbenějšího dárce spermatu. Omezte vyhledávání co nejvíce pomocí zvolení profilu, typu a standardu.

Po shlédnutí informací o dárci, můžete uvést vaše oblíbené dárce označením zaškrtávacího políčka "Přidat k oblíbeným". Při provádění následujícího vyhledávání můžete pomocí zaškrtnutí "Zobrazit pouze oblíbené" zadat, aby byli zobrazeni pouze oblíbení dárci.

4. Těhotenské kvóty a rezervace kvót

Musíte mít jistotu, že dárce spermatu nedosáhl své těhotenské kvóty. Abyste vyhledali dárce, kteří dosud nedosáhli těhotenské kvóty pro vybranou zemi, doporučujeme začít tím, že zadáte zemi, v níž žijete a zemi léčby.

Některé země vyžadují rezervaci kvóty, aby zajistily, že nebudou překročeny jejich místní těhotenské limity. Když provedete rezervaci kvóty, vyhradíte si právo na potenciální těhotenství s dárcovským spermatem od určitého dárce.

5. Jaký typ a kvalita dárcovského spermatu?

Nyní se musíte rozhodnout, jakou kvalitu spermatu (MOT) požadujete. Typ slámky, kterou si zvolíte (ICI nebo IUI) musí být v souladu se způsobem léčby:

 • ICI: Obsahuje nepromyté sperma. Používá se pro vaginální a intracervikální inseminaci nebo – po promytí – pro intrauterinní inseminaci.
 • IUI: Obsahuje promyté sperma. Používá se pro intrauterinní inseminaci (inseminace přímo do dělohy) nebo pro léčbu metodou IVF.
 • MOT: Zkratka motility, tj. počet motilních (pohyblivých) spermií na ml spermatu. Např. ‚MOT10‘ znamená, že po rozmrazení je v jednom mililitru 10 milionů motilních spermií.

6. Kolik dárcovského spermatu mám použít?

 

Pro IUI

 • Připravená brčka IUI:
  Doporučujeme použít 1 x brčka IUI MOT10 na ošetření. Lze použít jednotky s nižší či vyšší pohyblivostí než MOT10.
  Doporučujeme, abyste se poradili se svým profesiolním zdravotníkem před objednáním.

 • Brčka ICI:
  Lze použít brčka ICI. Spermie musí být upraveny na Vaší klinice nebo v nemocnici před ošetřením. Po přípravě doporučujeme 5 milionů pohyblivých spermií pro léčbu IUI.

  Pro ošetření doporučujeme použít 4 x ICI MOT5, 2x ICI MOT10 či 1 x ICI MOT20 brčka či s vyšší pohyblivostí. Pokud se mám ICI dárcovské sperma uppravit profesionálním zdravotníkem vyplouvací metodou, měla byste použít 2 x ICI MOT20 brža či vyšší kvality pro ošetření. Nedoporučujeme použití vyplouvací metodu pro dárcovské sperma, které bylo zmrazeno.
  Dopouručujeme, abyste se poradila s Vaším profesionálním zdravotníkem před objednáním.

Pro IVF a ICSI
Lze použít připravení jednotky ICI och IUI.
Doporučujeme použít 1 x MOT5. Lze použít jednotky s vyšší pohyblivostí něž MOT5.

Doporučujeme, abyste se poradila se svým profesionálním zdravotníkem před objednáním.

7. Měla bych ihned objednávat nebo mohu počkat?

Když objednáváte dárcovské sperma, můžete se rozhodnout pro koupi s následným doručením a/nebo pro rezervaci/koupi dárcovského spermatu, které pro vás následně uskladníme. Tímto je zajištěna dostupnost slámek s dárcovským spermatem pro možné pozdější doručení a léčbu.
Pokud si chcete být jista, že dostanete sperma vašeho nejoblíbenějšího dárce, ihned si jej zarezervujte! Nejen pro jeden, ale pro všechny léčebné cykly. A také pro sourozence. Nepodstupujte riziko, že bude Váš nejoblíbenější dárce spermatu vyprodán.

Pokud je to možné, měli byste učinit objednávku nejméně 2 dny před požadovaným datem expedice, jinak bude k ceně objednávky připočítán poplatek za expresní dodání. Datum expedice můžete vybrat při objednávání online. Zajistěte, aby doručení proběhlo přinejmenším den před inseminací/léčbou. Můžete zvolit dodání v suchém ledu nebo v kontejneru s tekutým dusíkem. Více informací najdete níže. Další informace najdete v odstavci Dodání rádcovského spermatu.

8. Jste-li připravena provést objednávku

Vytvořte si účet a začněte objednávat online zde: Vyhledávání dárců
Viz také Smluvní podmínky.

Jak dlouho před ovulací mám provést objednávku? 

Objednávku proveďte s dostatečným předstihem. Společnost Cryos potřebuje 2 dny na zpracování a expedici objednávky. Dále musíte připočítat dobu dopravy, což jsou 1-2 pracovní dny pro většinu míst doručení v Evropě a 2-5 dnů pro ostatní místa doručení. 

Pokud zaplatíte další poplatek za pozdní objednávku, je možné expedovat objednávky přijaté před 10. hodinou (CET) ještě tentýž den.

Další informace najdete rovněž v našich Smluvních podmínkách. 

Jsme zde pro vás

Společnost Cryos si přeje poskytovat vám pomoc a podporu na vaší cestě k rodičovství. Pokud máte nějaké otázky nebo potřebujete další informace, kontaktujte nás. Mluvíme anglicky, dánsky, francouzsky, italsky, německy, portugalsky, hebrejsky a španělsky.